Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Prešovský výbuch môže mať jedenásť obetí (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

To myslite vážne?

" po zistení narušenia plynového potrubia, žiadali o rozhodnutie svojho nadriadeného. Od robotníkov ani nič iného nemožno očakávať a nie je to ani ich kompetencia." O čom, mal ten nadriadený rozhodovať? Že prípojku plynu opravia svojpomocne? Volať niekomu, kto sedí niekde v kancelárii a nevie čo sa presne stalo aby rozhodol? Ihneď po zistení úniku plynu mali volať plynárov, alebo na linku 112. Nadriadenému až potom, pretože v takýchto prípadoch ide o minúty. A volať na tiesňovú linku je v kompetencii aj robotníka, aj operátora vrtacieho stroja, ba aj náhodne okoloidúceho, keď zacíti unikajúci plyn. Ich hlavným previnením nebolo to že prerazili plyn, to mohlo ísť skutočne o nešťastnú náhodu, ale to čo robili po tom. Možno k výbuchu nemuselo dôjsť, ak by si urobili svoju psiu povinnosť, ihneď oznámiť haváriu kompetentným orgánom. Nechajme to ale na vyšetrovateľov.
 

"Psia povinnosť"

"Psia povinnosť"?! Ak by si každý plnil svoju pracovnú náplň riadne (myslím aj poslancov), nedošlo by k tomuto "nešťastiu", nikdy, leda ak, hypoteticky. Nasadiť "živnorobotníkov" inak v Európe, je to to systém práce na "čiernysystém". Je legálny, ale ak do dôsledkov si prečítate náš právny systém, je to postavené na kontrole. A tu štát zásadne zlyháva, lebo toto nemala byť práca nejakých "živnorobotníkov". Ak si raz najmeš poddodávateľa, musí splňať všetky potrebné parametre na prácu, mať vybavenie aj personál. Používam často zátvorky, lebo aj mne je to celé divné: Stavba išla "podozrivo" rýchlo dolu. Doslova, takú rýchlu asanáciu, Slovensko nezažilo. Akoby chcel niekto niečo demonštrovať alebo zakryť! Nikto nám tu dieru (mohli aspoň novinári nafotiť), doteraz neukázal. Tiež som toho názoru, že "živnorobotníci", sú ďalšie obete.
 

Zatvoriek tam mas

len jeden par, to nie je vela, netrap sa.
 

 

Treba vždy vychádzať z toho, že od každého pracovníka je možné očakávať len také vedomosti, ktoré je potrebné mať pre danú prácu. Asi by bolo kontraproduktívne od pracovníka, ktorý je najatý na vŕtanie diery do betónu v blízkosti jadrového reaktora, aby vedel, čo má robiť pri jadrovej nehode - aj keď možno spôsobenej tým vŕtaním. Jednoducho v čase vŕtania má byť na pracovisku prítomný človek, ktorý rozumie technológii ktorá je blízkou prácou ohrozená. Prioritne z firmy, ktoré je vlastníkom ohrozeného zariadenia.
A to z dvoch dôvodov:
1.) Len odborník na danú oblasť vie, robiť korekcie v prípade nepredpokladaného vývoja prác.
2.) Len odborník na danú oblasť vie vyhodnotiť riziko prípadnej nehody a prijať obratom bez zbytočného zdržania potrebné opatrenia.

Jednoducho od chlapa, ktorý sa živý vŕtaním je úplná hlúposť očakávať niečo iné, ako že vie spraviť dieru v betóne, zemi..... v projektom predpísanom mieste, veľkosti a tvaru. Nič viac - nič menej.
Hodnotil niekto, či chlapi vŕtali v mieste a veľkosti a smere, ktorý bol od nich objednaný? Podotýkam, že nie je vecou vrtárov, či sa v danom mieste môže alebo nemôže vŕtať. To je vecou objednávateľa a stavbyvedúceho s príslušným vzdelaním. Chlapi majú len vedieť správne obsluhovať vŕtací stroj aby vŕtali v správnom mieste.
A takisto nie je vecou vrtárov okamžite volať na 112, lebo dokonca nie je ich povinnosťou ani vlastniť telefón. Verím, že chlapi robili, čo v danej chvíli považovali za najrozumnejšie. A tvrdím aj to, že podobné chyby by tam možno urobil aj dohliadajúci človek s potrebným vzdelaním. Lebo stres a panika dokáže človeka viesť ku konaniu, ktoré aj sám dotyčný neskôr v kľude vyhodnotí ako skratové a chybné.
A mimochodom nikde som sa zatiaľ nedočítal, žeby už bolo dokázané, že plyn, ktorý vybuchol, bol z poruchy v mieste vŕtania a porucha plynu bola spôsobená vŕtacím zariadením.
Ja osobne som zažil situáciu, keď došlo k poruche vodovodného potrubia - zrejme oslabeného vekom - obyčajným postavením sa betónpumpy na parkovisku 2m nad trasou potrubia. Takže si viem veĺmi dobre predstaviť aj situáciu, keď by sa vŕtacou súpravou ani netrafili do plynovej rúry, išli by od nej dostatočne ďaleko, a aj napriek tomu by praskla.
To len pre info chytrákov, ktorí by hneď všetkých zatvárali aj bez zistenia, kde je pravda, len preto, že to tak na prvý pohľad vyzerá......
Podotýkam, že do kolúznej (v podstate najtvrdšej) väzby, do ktorej chceli chlapov zavrieť (potom ju zmäkčili) sa len tak nezatvárajú ani vrahovia a miliónoví zlodeji..... Nie chlapi, ktorí možno pokašľali čosi vo svojej práci.
Mnoho ľudí, čo kritizuje týchto chlapov, robí v práci denne niekoľko chýb. Ale keďže ich práca je nenáročná bez možnosti fatálnych následkov, tak sa o tých chybách nikto nedozvedá. A pritom možno za násobný plat ako majú tí vrtári.
 

 

Predsa plyn bolo citit vsade a robotnici si boli vedomi, ze nieco presekli. Kazali ludom v bytovke otvorit si okna, aby to vyvetrali. Ak by sa zubar rozhodol operovat srdce a pokazi to, tiez ho budeme lutovat, ze nemohol predsa vediet, kde je aky organ? Ak niekto sposobi dopravnu nehodu, pri ktorej umru ludia, pretoze nepoznal dopravne predpisy, tiez ho budeme lutovat, ze ich nemal odkial vediet? To s akou benevolenciou pristupujeme k nedbalosti, vinou ktorej zahynulo 8 ludi? Jednoznacne bola ich povinnost zavolat tiesnovu linku a nahlasit porusenie plynoveho potrubia.
 

Vidíš ten jemný rozdiel?

Oni vŕtali. Neopravovali plyn. Teda robili svoju profesiu. Keď to chceš prirovnávať k zubárovi, tak vernejšie prirovnanie by bolo, že pri zubárskom zákroku by mu pacient skolaboval od bolesti a zubár by až po 5 minútach považoval za potrebné zavolať srdciara, ktorý by zistil, že dve minúty chýbali, aby pacienta možno zachránil.
Tu nejde o ľutovanie. Ale o primeranosť silových zložiek voči tým vrtárom. Ak vyšetrovanie preukáže a súd rozhodne, nech si kľudne odsedia svoju vinu. Ale väzba a naviac kolúzna sa ukladá ak hrozí útek, pokračovanie v zločine, alebo ovplyvňovanie vyšetrovania. Čo z týchto troch vecí je podľa teba reálna hrozba a prečo si to myslíš?
Alebo je pravda skôr to, aby sa zamietli stopy k skutočným vinníkom a pobyt tých vrtárov v base má zabezpečiť aby sa upratovanie nepokazilo?

Porovnanie s nedodržaním dopravných predpisov tiež kríva na obe nohy. Oni nemali poznať predpisy o vedeniach zemného plynu. Oni mali poznať obsluhu vŕtacieho zariadenia a čítanie predloženého vŕtacieho plánu. To podľa teba majú do betónu v atómovej elektrárni vŕtať atómoví fyzici?
 

absolutny suhlas

v tom bode co citujes som to prestal citat a clanok povazujem za hlupy. V okamihu ked im hlasili obyvatelia unik plynu, tak mali volat plynarov alebo hasicov a za to, ze to nespravili, tak si zasluzia vysoky trest
 

 

rovnako plynarov aj hasicov mohli volat aj obyvatelia.
 

 

mohli ale zodpovednost bola na tych co to sposobili
 

 

zodpovednost teraz ma byt hlavne na tych co tento postup prac prikazali a schvalili.
 

 

iste, pokial niekto spravil chybu tak nech nesie zodpovednost, ale to ze ti borci tam pustili (nechtiac, omylom) plyn, BOLI UPOZORNENI a NEZAVOLALI hasicov/plynarov, tak za to nesu zodpovednost len oni,

ked sa ti pokazi auto v neprehladnej zakrute a nevytiahnes vystrazny trojuholnik a sposobis tak nehodu, tak je to predsa tvoja chyba, nie chyba servisu, ktory ti nieco v aute nespravne namontoval
 

 

1. Oni o poruche telefonovali. Mozno neskoro, ale volali. Je otazka, ci by sa podarilo zabranit vybuchu, ak by volali 1 sekundu po zisteni poruchy.
2. Este nik nedokazal (aspon sa to nedostalo na verejnost), ze ten plyn, co tam vybuchol, pustili tam ti "borci" Zatial o tom len verejnost spekuluje ako najpravdepodobnejsej alternative.
3. Ak nedas na cestu trojuholnik, tak aj ked sa koli tomu zabije plny autobus ludi, tak Ta za to nik neda hned obratom do koluznej vazby, ale sa najprv udalost vysetri a potom si mozno aj cosi odsedis. A porovnanie zase kriva, lebo oni nie ze nikde nevolali, ale volali na nespravne miesta a potom neskor na spravne miesto - to ako keby si najprv dal trojuholnik na nevhodne miesto a potom neskor by si ho dal spravne, ale tak neskoro, ze prichadzajuci autobus uz nemal dost casu na reakciu.
 

 

a vies ty vobec nieco o tom pripade? lebo tvrdit taketo hluposti je silna kava. Tak len pre zhrnutie, ti traja borci volali len svojim nadriadenym, az ich nadriadeny zavolal plynarov, vies kolko casu uplynulo medzi prerazenim plynovodu a telefonatom plynarom? 30 minut clovece, dostuduj si a potom sa vyjadruj.
 

 

Ty vieš, aké mali príkazy o nadriadeného? (Obvyklý príkaz stavbyvedúceho na stavbe chlapom je: "Ak sa stane čokoˇˇlvek eočakávané, volajte mi") Ty vieš ako rýchlo prejde 30 minút, kedˇ sa dôjde na prúser na stavbe a zisťuje sa jeho závažnosť? Ty vieš chlapi s akým vzdelaním (obvykle žiadnym) robia takéto práce? Ty vieš aké presné podklady mali od objednávatela?
Ty vieš, ako je laikovi (oni neboli plynári) obtiažne posúdiť závažnosť situácie?
Ja osobne neviem, žeby tieto informácie boli zverejnené, preto som opatrný vo vynášaní súdov.
Ty pokial máš presnejšie informácie, by si ich mal dať vyšetrovatelovi. Len to samotné, že im trvalo 30 minút, kým zavolali, kam mali, nehovorí nič o vine za výbuch.
V černobyle robili ludia s onakvejším vzdelaním a onakvejšie vycvičení a aj tak ho vyhodili do vzduchu.
Ja si dovolím tvrdiť, že ani plynár s príslušným vzdelaním by nerobil okamžitý poplach, ale by najprv zisťoval, závažnosť situácie. Zrejme by mu to trvalo kratší čas, ale nie je isté, či dostatočný na zabránenie výbuchu.
Ani na 112 by nerobili ako prvý úkon evakuáciu oblasti, ktorý zrejme ako jediný by viedol k záchrane životov........
 

 

kazdy kto sa zmesti do dveri pri uniku plynu vola hasicov/plynarov, ked sa do dveri nezmesti tak nech ide sediet, za 7 obeti kludne aj na 15 rokov
 

A čo

ak zo svojho pracoviska nezacítili plyn? Aká psia povinnosť? Nebol to prvý príklad horenia v panelákovom dome, ale ešte na Slovensku nebol nikdy zaznamenaný aj taký silný deštrukčný výbuch kombinovaný s požiarom. Treba sa pozrieť, ako vyzerala revízna správa požiarnikov po stavebných úpravách na predmetnej bytovke. Podľa mojích informácii svojvoľne si vybudovali uzavreté skladovacie priestory a to na všetkých poschodiach, ktoré musia slúžiť na p r i r o d z e n é o d v e t r a n i e schodiskového segmentu. Pretože výbuch nastal tam a nie v bytoch. O čom svedčí aj deštrukcia schodiska. Autor tohoto článku má plnú pravdu, zaistení sú nesprávni ľudia. A kompetentní, ako vždy na Slovensku, za nič nemôžu.
 
Hodnoť

Preco

Tam vrtali ked mali rucne kopat lebo je to drahsie a vacsia provizia pre niekoho kto to schvaluje ci ako?
 
Hodnoť

Zdá sa :

že múdrych je strašne veľa, ale argumenty uvedené v článku by rozhodne
mali byť súčasťou vyšetrovacích dokumentov !!!!!!!!!!!!!
 
Hodnoť

 

v každom prípade ovplyvňovať vyšetrovanie môžu tí, ktorí sú vonku a nie tí, čo sú v čučáku, to sú len tie posledné maličké rybičky
 
Hodnoť

Vie niekto z tých,

čo hádžu vinu na živnostníkov zdôvodniť, ako sa mohol dostať plyn z narušeného potrubia vonku mimo obytnej budovy, do obytnej budovy a v tak masívnom množstve???
Neviem o tom, že by sa vonkajšie plynové potrubia dávali pod zemou do nejakých ďalších kanálov (ako kedysi tepelné rozvody), cez ktoré by sa plyn mohol dostať do bytovky. A ak by predsa, tak by robotníci v prvom rade narazili na betónovú stenu tohto kanála a ak by aj tú predsa len prerazili čo pochybujem, neviem si predstaviť ako by trafili potrubie v kanáli a neuhlo by vŕtanie či pretláčanie alebo potrubie do strany.
 

1 2 >

Najčítanejšie


 1. Maroš Chmúrny: Škandál u sv. Michala, kus dobrej roboty a nová funkcia 1 519
 2. Mišo Šesták: Keď si sovietsky vojak nesmie vypiť 1 399
 3. Miroslav Ferkl: Vysnívaný dom Igora Matoviča. 946
 4. Michael Achberger: Kedy by ste mali jesť posledné jedlo dňa, aby ste zbytočne nepriberali? 702
 5. Martin Plesch: Ktorých žiakov treba vrátiť do škôl? 676
 6. Július Kovács: Kotlebovci sa vyhražali Matovičovi smrťou, pred jeho dom doniesli truhlu a vence 579
 7. Soňa Fröhlichová: Švajčiari zavádzali opatrenia opäť medzi poslednými a uvoľňujú medzi prvými 542
 8. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Vianočný večierok, na ktorý nikdy nezabudnem 490
 9. Tomáš Jacko: 10 tajných trikov mediálnej manipulácie (1. časť) 429
 10. Roman Vavro: „Čo je to s televíziou? Konečne mi funguje rádio...“ 418

Rebríčky článkov


 1. Ivan Čarnogurský: KEĎ SA VLÁDNUTIE STÁVA OBSAHOVO NEPODSTATNÉ
 2. Július Kovács: Dr.Bukovský zľahčuje covid a zarába na tom mesačne okolo 5000 eur, pomôžte mi ho odstáviť
 3. Vladimír Bohm: Prečo deti nechcú chodiť do školy a pohŕdajú učiteľmi?
 4. Katarína Adamusová: Hranice vo vzťahoch z pohľadu efektivity
 5. Jozef Legény: Revúca, ako ďalej so správou bytov?
 6. Jaroslav Polaček: NEČAKÁM POTLESK, ALE ZACHRÁNILI SME VODU PRE CELÉ VÝCHODNÉ SLOVENSKO
 7. Eva Rohrman Madová: Cestovať či necestovať ?
 8. Jakub Tinak: Môj dvojmesačný pracovný pobyt v Brne.
 9. Ján Pancák: Fejkové profily nitrianskych vrahov.
 10. Peter Biščo: Urobila som to, čo som ani neurobila - nepamätám sa.


Už ste čítali?