O čom bude výberové konanie (VK) na predsedu URSO?

Autor: Jozef Legény | 21.6.2020 o 23:08 | Karma článku: 1,01 | Prečítané:  174x

Prihlásil som sa do VK na predsedu URSO. Už druhý raz. V roku 2017 som sa chystal na debatu o problémoch regulácie, ale nebolo to o tom. Dúfam, že tentoraz bude VK o tom, lebo pole energetiky a vodárenstva je doslova mínové pole. 

V roku 2017 som si pripravil na výberové konanie prezentáciu o základných problémoch regulovaných odvetví avšak na výberovom konaní na jej vysvetlenie a debatu o formulovaných problémoch nebol priestor. Svoju prezentáciu a komentár k nej som nakoniec zverejnil iba na energetickom portále https://www.energie-portal.sk/Dokument/podme-konecne-diskutovat-o-regulacii-103878.aspx, aby som aspoň zo svojej strany zadosťučinil princípu transparentnosti. 

Oproti roku 2017 sa samozrejme situácia posunula niekam ďalej a fenomén pandémie podľa môjho názoru zdôraznil potrebu príspevku regulácie k paradigmatickej zmene slovenskej ekonomiky. Osobne trvám na názore, že regulačný úrad by mal len strážiť férovú súťaž na trhu a nie trhy vytvárať a ideálna situácia by bola, keby ho nebolo treba, teda paradoxne jedným z cieľov činnosti úradu by malo byť jeho zrušenie. K tomu však treba dospieť postupnými krokmi, lebo iba tak sa dá vyhnúť veľkým národohospodárskym škodám a najmä zmareniu doteraz vynaložených investícií v energetike a vodárenstve. 

Pandemická kríza ukázala, že paradigmatická zmena je zatiaľ len heslo, ale k jej realizácii dôjde ťažko, ak všetci zúčastnení aktéri v hospodárstve túžia po "návrate do stavu pred pandémiou". Nie je možné plniť klimatické ciele bez reálneho absolútneho poklesu spotreby energie, lebo je zásadný rozdiel medzi teoretickým potenciálom obnoviteľných zdrojov energie a reálnymi na princípe "value for money" dostupnými obnoviteľnými zdrojmi, ktoré môžu substituovať fosílne zdroje.

Čo je však najdôležitejšie pre Slovensko, podľa môjho názoru sa protirečenia v slovenskej energetike a vodárenstve po roku 2017 skôr ďalej prehlbovali, ako naprávali. Riešením rozhodne nie je pridávanie podmienok a koeficientov do cenovej regulácie. Treba nájsť odvahu popísať pravdivo stav v energetike a vodárenstve a vyvodiť z toho dôsledky. URSO vďaka svojmu postaveniu má k tomu, aspoň dúfam, doslova zlatú baňu na podrobné informácie o podnikoch a jednotlivých odvetviach ako celku, ktoré dovolia vypracovať reálny plán zmeny a cestovnú mapu do trvalo udržateľného stavu.

Niečo asi nie je v poriadku, ak sa obrazne a doslova na dedinách stratených v horách  kúri plynom a do miest dovážame  z veľkých vzdialeností drevo po desiatkach tisícov ton na spálenie v kotolniach. Je zjavné, že to bola práve regulácia, ktorá vyslala regulovanému trhu nesprávne signály. Aká bude výška vodného a stočného ak pominú efekty dotácií z eurofondov a bude treba prevádzkovať systémy, kde sa počítalo s omnoho vyššími zaťaženiami? (Už keď som predkladal v rokoch 2003-2005 ako riaditeľ odboru Kohézneho fondu prvé projekty ČOV a kanalizácií na EK po našom vstupe do EÚ pre financovanie z Kohézneho fondu, nepovažoval som za seriózne, keď v každom priestore realizácie týchto projektov podľa modelov vypukla trvalá populačná explózia a počítalo sa s rastom obyvateľstva ako v indických slumoch. Tieto prognózy sa samozrejme nenaplnili a čo je najpodstatnejšie, reálna spotreba vody na osobu oproti projektovanej dramaticky klesala). Bolo by zaujímavé zistiť, ako sme reálne naplnili záväzky na zvyšovanie cien a ako sa naplnili prognózy rastu podielu výdavkov na vodné a stočné na príjmoch obyvateľstva. Elektroenergetika s fotovoltickými a vodnoelektrárenskými eldorádami je kapitola sama o sebe, plynárenské dedičstvo 90-tych rokov v podobe excesívne rozľahlej siete na svoje odhalenie ešte len čaká.

Úlohou URSO rozhodne nie je riešiť problémy chudoby. Chudoba je však problémom pre energetikov a vodárov, lebo pod jej vplyvom robia občania rozhodnutia, ktoré idú proti všeobecne prijímanému trendu. Chudoba je v prípade Slovenska podľa môjho názoru jednou z hlavných príčin, prečo máme problém s európskymi prioritami. Keď som ako zástupca energetickej firmy chodil na rokovania do Bruselu, ťažko im bolo vysvetľovať, že len 2% zákazníkov je ochotných akceptovaž zvýšenie ceny tepla z dôvodu ekologizácie jeho výroby. Ľudovo povedané, Európska únia je klub, ktorý má niekedy požiadavky nad naše možnosti, a nemalo by byť hanbou to aj niekedy povedať a vyrokovať minimálne dostatočne dlhé prechodové obdobie.

Som toho názoru, že dospenie k "trvalej udržateľnosti energetiky a vodárenstva" by mal byť cieľ činnosti URSO pre budúce minimálne dve funkčné obdobia predsedu URSO a o tom, ako začať by malo byť hlavnou témou tohto výberového konania.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Hovorili mu šéf. Fico sa k Bödörovi nehlási

Norbert Bödör je prvým väzobne stíhaným oligarchom spájaným so Smerom.

DNES PÍŠE MATÚŠ RITOMSKÝ

Ako spoznať rasizmus

Ja som nehajloval, iba som ukazoval, aký vysoký bol môj dedko.

Bödöra dali do väznice, ku ktorej sa Bonul nedostal

Oligarchova SBS služba má zmluvy s viacerými ústavmi.


Už ste čítali?