Bratislavský začarovaný mačací kruh (možno aj slovenský)

Autor: Jozef Legény | 13.12.2019 o 23:10 | Karma článku: 2,32 | Prečítané:  938x

Hlavné mesto podpísalo zo Slobodou zvierat zmluvu MAGTS1700182 s účinnosťou od 1.10.2017 na 48 mesiacov na poskytnutie služby nepretržitého výkonu vybraných činností veterinárnej asanácie v celkovom objeme 480.000,-EUR s DPH.

Pán psovi, pes vocasovi, ocas si lehnul ani se nehnul

13.12.2019 na námestí v permanetnej rekonštrukcii pred úradom vlády v Bratislave cca o 16.00 hod po zotmení som si všimol dievčinu s mačkou. Vyzerala akoby ju venčila, tak som sa pristavil. Ako vysvitlo, tiež ju zaujala čiernobiela mačka ako z reklamy na jednu značku potravy pre mačky, veľmi pekná a zjavne dobre živená, ktorá sa pokúšala prikmotriť k okoloidúcim chodcom. Zatelefonovala mestskej polícii na 159, že našla zrejme zatúlanú mačku, ale tí povedali, že by museli dať na jej odchyt objednávku a nie je to možné teraz riešiť. Dali číslo na Slobodu zvierat, ako vyplýva z webu ide o dispečing 02/16187 a tam sa len ozývalo hlásenie, že treba volať políciu. Kruh sa uzavrel.

Mačka nie je zviera?

Sloboda zvierat sa teda v Bratislave odobrala na zimný spánok a nesmie sa rušiť. Ako je potom zabezpečená služba podľa článku IV, odst.7  horeuvedenej zmluvy:

b) odchyt túlavého zvieraťa do jednej (1) hodiny od oznámenia podľa odseku 1,

c) odchyt ferálnych mačiek do siedmich (7) kalendárnych dní od doručenia písomnej objednávky uvedenej v odseku 6. ?

V zmluve som však nenašiel žiadnu zmienku o tom, ako mačka preukazuje, že sa zatúlala a nie je ferálny mačací bezdomovec. Pripomína mi to logiku dozorného dôstojníka na vojenskom veterinárnom ústave, keď som ho pred desiatkami rokov žiadal aby zabezpečil odchyt zjavne besnej líšky pobehujúcej v kasárňach, ktorý ma zjazdil za to, že som tomuto zvieraťu ako dozorný na bráne povolil vojsť do objektu bez povolenia. 

Ako si poradia bratislavskí bačovia s ovcami, keď nevedia vyriešiť mačky? Lajky na fejsbúku ovcu nepodoja a hnoj nevykydajú.

Nápad zabezpečovať údržbu trávnikov v Bratislave ovcami môže výjsť naozaj len z hláv, ktoré si myslia že mlieko vyrábajú v mliekárni a včelám je najlepšie na streche nákupného centra plného alergikov. Ak nútime psíčkarov, aby zbierali kôpky po svojich miláčkoch, bude mať bratislavské mestské ovčie stádo počas výkonu funkcie kosačiek nasadené pampersky, alebo ho bude pásť bača zavracajúci stádo sediac na ovčom  hovnocuce? Už v stredovekých mestách bol mestský šarha, ktorý v dnešnom ponímaní bol zodpovedný za veterinárnu bezpečnosť mesta. Základom zvýšenia hygienického štandardu miest bolo vylúčenie chovu úžitkových zvierat z miest a regulácia pravidiel chovov spoločenských zvierat. Mesto Bratislava zjavne nezvláda spoločenské zvieratá, takže s bačovaním by som neodporúčal začínať. Nota bene, čo je s domom pri cintoríne a pozemkom na Rebarborovej ulici pri cintoríne Vrakuňa, kde bol útulok pre mačky?

Musím žiaľ, po mojich osobných skúsenostiach pri snahe riešiť ferálne mačky v chatovej osade neďaleko Žiliny i po skúsenostiach mojej sestry s útulkom a zodpovednými úradníkmi v meste Revúca, že mačky majú smolu, lebo pes má prednosť, aj keď ani to mu nezabezpečuje, že bude o neho postarané. Opäť je to tak, že skutoční milovníci zvierat robia veci pre ne aj bez zmluvy a za vlastné peniaze a fejsbúkoví kvázimilovníci a certifikovaní príživníci na  zvieratách cicajú z verejných zdrojov bez reálneho prínosu pre nemé tváre.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vláda sa dohodla na testovaní, ale nestihla k nemu napísať uznesenie

Proti premiérovmu plánu celoštátneho testovania je SaS a Za ľudí.


Už ste čítali?