Výbuch v Prešove - treba vylúčiť podozrenie na kotolňu aby spravodlivosť vážila správne

Autor: Jozef Legény | 9.12.2019 o 8:56 | Karma článku: 10,02 | Prečítané:  6572x

Vyšetrovanie príčin výbuchu sa sústredilo na firmu a výkopové práce. Je to najpravdepodobnejšia verzia po ruke. Ale záujme spravodlivosti by bolo potrebné vylúčiť alebo potvrdiť aj podozrenie na kotolňu. 

Čo sa udialo po 11:40, v piatok 6.12.2019?

V reakciách na môj predošlý blog boli i poznámky k tomu, čo z mojich úst odznelo v televízii Markíza. Musím konštatovať, že išlo o zostrih zo súvislého rozprávania, z ktorého, ak by bolo odvysielané celé, by sa dalo pochopiť, čo a na základe čoho som to povedal. Najhlavnejším motívom bolo, že som si mal možnosť pozrieť záznam rozhovoru TV Markíza so správcom kotolne, ktorý konštatoval, že mu 11:40 došla SMS, že niečo nie je v poriadku s kotolňou (nešpecifikoval druh chybového hlásenia) a pri príchode do budovy zistil, že systém kotolňu odstavil. Bolo to teda cca 33 minút pred výbuchom. Je teda na vyšetrovateľoch zistiť, čo sa malo a čo nemalo spraviť v tejto situácii a či bol dodržaný predpísaný postup v tomto prípade resp. čo tam vôbec bolo na zabezepčenie inštalované. Ako vyplýva z referencií uvedených na webovej stráne spoločnosti Plynospol, bol v danom dome inštalovaný kotol s výkonom 200 kW.

Ako sa zasahovalo do stavby?

Ak zástupca hasičov konštatoval, že hasiči nesúhlasili s plánom požiarnej bezpečnosti a boli tam nejaké stavebné úpravy, ktoré neboli vhodné zostáva otázka, kedy boli vykonané. V uvedenom dome podľa dostupných informácií, ktoré som získal na webe boli zrejme tri vlny stavebných prác:

Projekt podporený z Ekofondu:

http://www.ekofond.sk/skoly/program-02-zlepsenie-energetickej-hospodarnosti-budov/schvalene-ziadosti/spolocenstvo-vlastnikov-bytov-na-ul-mukacevska-7-v-presove/3544

S popisom:Ide o budovu 13 podlažného bytového domu, ktorý bol postavený v r.1974, konštrukčný systém TO6B-KE. Bytový dom má 48 bytových jednotiek. Bol dlhodobo nesystematicky udržiavaný. Prvá fáza obnovy spočíva v zateplení, výmene okien a hydraulickom vyregulovaní sústavy. Finančné prostriedky žiadajú na zateplenie bytového dom, čím dôjde k odstráneniu systémových porúch. Druhá fáza bude spočívať v príprave využívania obnoviteľných zdrojov na prípravu teplej úžitkovej vody a začne sa proces systematickej starostlivosti o bytový fond. Predpokladané úspory vďaka realizácii projektu v technických jednotkách sú 284 185 kWh/rok. (Viac sa z webu ekofondu nedá zistiť.)

Inštalácia solárneho ohrevu vody podporená od SIEA

Na seminári organizovanom Slovenskou inovačnou a energetickou agentúrou 20.10.2011 v Trnave Ing. Peter Štibraný prezentoval výber solárnych systémov inštalovaných v domoch s dotáciou. S dátumom 21.10.2009 sa tam uvádza Mukačevská 7 v Prešove. Na záznamoch z bytovky vidno na streche zničenú konštrukciu tohto systému. Zvedenie prívodov vody na ohrev i do zásobníka teplej vody , ktorý by mal byť logicky umiestnený v priestore umiestnenia kotla bol s najvyššou pravdopodobnosťou vykonaný vnútornými šachtami.

Projekt obnovy bytovej budovy podporený zo ŠFRB v roku 2014, zmluva č. 707/260/2014
 
Výška úveru:  89 380,00 EUR Účel poskytnutia úveru:  Obnova bytovej budovy Podúčel: U965 - Výmena alebo modernizácia výťahu U975 - Výmena spoločných rozvodov plynu, elektriny, kanalizácie, vody a tepla v bytovom dome. 

Otázka teda znie, kedy došlo k tým zásahom, ktoré boli pravdepodobnou príčinou zrútenia schodiska a ktoré projekty z uvedených podliehali procesu schvaľovania v rámci stavebného konania, ohlasovania stavby a pod.

Práve na základe týchto informácií som dospel k záveru, že nie je možné vylúčiť ani scénar, že kotolňa mohla zohrať pri výbuchu nejakú rolu a som toho názoru, že je potrebné preveriť aj verziu, kde pravdepodobne nedostatočne pripravené (presné vytýčenie existujúcich sietí v trase výkopov) výkopové práce nemuseli byť príčinou ale iba spúšťačom procesov vedúcich k explózii. Súčasne pertraktované úniky plynu, prerušenie plynového potrubia, výpadok elektriny na Mukačevská 5 mohli byť len javmi, ktoré zabránili všetkým zúčastneným aby uvažovali aj o inej možnej príčine a mieste únikov plynu. Zemné práce a najmä otrasy z pohybu mechanizmov mohli byť doslova poslednou kvapkou, ktorá chýbala k prasknutiu napríklad starších zvarov, kolapsu štruktúry skorodovaného potrubia a pod. Práve z charakteru výbuchu a najmä informácií o tom, čo ľudia pozorovali v posledných dňoch som toho názoru, že šlo o proces dlhodobého unikania plynu z netesnosti alebo trhliny, ktorý na základe nejakej udalosti sa premenil na doslova výron vo veľmi krátkom čase a preto je veľmi dôležité zistiť, čo sa stalo 11:40. Je aj v záujme všetkých, ktorý majú vybudované kotolne po odpojení sa od CZT preveriť čo sa dialo s kotolňou na Mukačevskej 7 a vyvodiť z toho poučenie. Možno sa 11:40 ešte dalo tragédii predísť.

Na záver musím dodať, že trvám na názore, že každá kotolňa postavená v priestore, ktorý na to nie je určený a spravovaná s cieľom ušetriť za každú cenu, je tikajúcou bombou pod zadkom. Veľmi jednoduchou skúškou správnosti a bezpečnosti Vašej kotolne je skúsiť sa dať poistiť za spoluzodpovednosť za prípadné škody spôsobenou prevádzkou kotolne alebo otázka na správcu Vašej kotolne, či je na takéto prípady poistený.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vláda sa dohodla na testovaní, ale nestihla k nemu napísať uznesenie

Proti premiérovmu plánu celoštátneho testovania je SaS a Za ľudí.


Už ste čítali?