Budú občania MČ BA - Nové Mesto (a Slovenska) hlasovať o teple vo svojich bytoch nohami?

Autor: Jozef Legény | 16.6.2019 o 16:05 | (upravené 16.6.2019 o 17:21) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  451x

Ak sa ani ÚRSO, ani ÚVO a ani miestni, mestskí poslanci a poslanci NR SR nepostavia za záujmy občanov čo ich platia, občanom pri ochrane ich záujmu mať teplo v byte za primeranú cenu nezostane nič iné ako sa od centrálu odpojiť.

Ak jeden blog stačil na to, aby víťaz prisľúbil zníženie ceny a prijal ďalšie záväzky, čo by sa stalo keď by poslanci naozaj zabojovali za záujmy občanov?

Na začiatku tohto procesu bol môj blog "MČ Bratislava - Nové Mesto - najdrahšie teplo je najlepšie?!", ktorý som rozoslal poslancom mestského zastupiteľstva Bratislavy a aj miestnym poslancom v BA - Nové Mesto. Myslím si, že asi najviac prispel k tomu, že mestské zastupiteľstvo o koncesii diskutovalo. Aj na základe informácie od poslancov MsZ na Nové Mesto, že o tomto nerokovali a mnohí sa to dozvedeli, že taká súťaž bežala a taká zmluva sa má podpísať až teraz hrozilo, že by materiál nebol schválený. Preto starosta Kusý materiál z rokovania stiahol s tým, že bude prerokovaný na mestskej časti a potom ho znovu predloží mestskému zastupiteľstvu. Výsledkom tohto procesu je, že sa víťazná spoločnosť zaviazala:

"znížiť celkovú cenu tepla na úroveň uchádzača, ktorý vo výberovom konaní "Koncesia na poskytovanie služieb tepleného hospodárstva pre mMestskú časť Bratislava - Nové Mesto" skončil na 2. mieste. 

Náš záväzok budeme napĺňať predovšetkým:

  • Prehodnotením odpisového plánu pri rekonštrukcii zdrojov;
  • Zastavením odpájania objektov, prípadne napojením nových odberných miest;
  • Optimalizáciou prevádzkovej štruktúry, využitím synergií s prevádzkou tepelných zariadení v mestskej časti Rača a Ružinov. 

Zároveň zdôrazňujeme, že predmetný záväzok platí iba v prípade, že nebude mať spätný dopad na platnosť výberového konania a platnosť koncesie."

Aj na základe tohto prísľubu, potom poslanci miestneho i mestského zastupiteľstva koncesiu odhlasovali. Zaujímavou ouvertúrou miestneho zastupiteľstva bolo veľké ospravedlňovanie sa starostu Kusého a zodpovedných mestskej časti za neinformovanie poslancov a sľubovanie že nabudúce to už bude inak. Môj názor na túto zmluvu som vyjadril na zastupiteľstve, keď som povedal, že to bude vzťah, v ktorom nebude nik šťastný a nevedno koľko dodatkov k zmluve bude treba na jeho vylepšenie. Mimochodom, prvý dodatok sa už chystá podľa informácie pána starostu Kusého na mestskom zastupiteľstve. Zle zapnutie kabátu nemožno vylepšiť prišívaním nových gombičiek a vystrihovaním nových dierok. Treba začať znova. Žiaľ miestni poslanci nenašli odvahu začať znova, takže šanca na dobré riešenie sa odkladá o ďaľších dvadsať rokov.

Ani mimoriadne mestské zastupiteľstvo nebolo bez zaujímavosti, tentoraz outfitovej. Poslanec Teamu Vallo prišiel v zrejme v "progresívnom outfite" - bradatý, v krátkych nohaviciach, košeli s kravatou a teniskách, hrať sa na "mestskom pieskovisku". Možno by sa mal spýtať svojich poslaneckých kolegýň, aký estetický zmysel má holenie nôh a nosenie pančúch. 

Slovensko - neustále zlepšovanie sa v súťaži o najvyššie ceny tepla

Od nášho vstupu do EÚ sa Slovensku podarilo "prepracovať" k najvyšším cenám tepla v rámci krajín európskeho hospodárskeho priestoru. Príbeh cien tepla je príbehom politickej regulácie, ktorou sa dosiahol presne opačný výsledok ako bol deklarovaný cieľ. Táto regulácia vytvorila v plynárensktve, vodárenstve, teplárenstve a aj elektroenergetike rôzne investičné bubliny a nerovnováhy, ktoré sú doslova mínovým poľom regulovaných odvetví. Nižšie uvádzam výťah z prehľadu cien tepla zo štúdie EUROPEAN DISTRICT HEATING PRICE SERIES REPORT 2016:316 profesora Swena Wernera vydanej v roku 2016 z tabuľky Table 3. Annual average European district heating prices 1980-2013 in euro per GJ and the corresponding standard deviation for each year na str. 20 štúdie. Tieto údaje som doplnil o údaje o príjmoch domácnosti v roku 2013 publikované na webe EUROSTAT. 

Myslím si, že tabuľka nepotrebuje siahodlhé komentáre. Pre tému tohoto blogu je najpodstatnejšie, že na Slovensku najdynamickejšie rástla fixná zložka ceny tepla napríklad od roku 2010 z priemerných 126,05 EUR/kW na 186,52 EUR/kW v roku 2017 (48% nárast), pričom sa trvalo zvyšuje i podiel tzv. "oprávneného zisku" v cene tepla, ktorý v roku 2017 dosiahol 6,7% (v roku 2015 bol iba 5,6%). Zvyšovaním tohto podielu na cene zabezpečuje úrad stabilnú ziskovosť spoločností dodávajúcich teplo pri klesajúcom odbere tepla. Rast fixnej zložky a rast ziskov sú hlavné príčiny, prečo centrálne systémy zásobovania teplom sú nekonkurencieschopné voči domovým kotolniam a pridaná hodnota centrálneho zásobovania teplom nezodpovedá cene, ktorú za ňu spotrebitelia platia. Klasický ekonómovia by teda v tomto prípade nehovorili o zisku z podnikania ale o rente.

Tým, čo chcú lacnejšie teplo asi nezostáva nič iné, ako dopojiť sa od centrálneho zásobovania teplom

Keď som sa pripravoval na prípadnú odbornú diskusiu o tejto súťaži (ktorá však nebola a nikto ju zrejme ani nechcel), podarilo sa mi získať jedno vyúčtovanie nákladov za teplo za rok 2018 za jeden objekt v MČ BA - Nové Mesto. Ročná platba za fixnú zložku na objekt bola 27 190 EUR.  Keďže pri ich spotrebe sa potrebný výkon zostavy pre vykurovanie a prípravu TÚV pohybuje v rozmedzí 80-95 kW a nie je vylúčené, že je možné ďalšími opatreniami ako zeteplenie, výmena okien alebo inštalácia solárnych panelov znížiť potrebný výkon, je návratnosť výstavby vlastnej kotolne cca do 4 rokov. Náklady na teplo po splatení ceny kotolne by klesli minimálne na 60% súčasných. Teda úspora na objekt by bola cca 20 000 EUR ročne. Aj toto porovnanie ukazuje, že je niečo v neporiadku s cenami tepla z centrálneho zásobovania teplom. Novela zákona o tepelnej energetike, ktorá dala možnosť výrobcom tepla blokovať v spolupráci so stavebnými úradmi a samosprávami odpojenie sa od ich systémov centrálneho zásobovania teplom tak skomplikovala a v mnohých prípadoch aj zobrala jedinú možnosť ako sa brániť, pred neprimeranými cenami. Je však na občanoch-spotrebiteľoch, keďže je to ich záujem, aby sa začali ozývať a konať. Čím viac ich bude, tým väčšia je nádej, že sa situácia zmení.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Za ľudí pôjdu do volieb samostatne, rokovania o spájaní stroskotali

Líder Za ľudí Andrej Kiska odmietol koalíciu štyroch aj piatich opozičných strán.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Kiska si z nás robí dobrý deň

Ísť do koalície nemusí, ale nech si nevymýšľa hlúposti.


Už ste čítali?