Mein Kampf (Môj boj) predsedu NR SR a SNS Danka

Autor: Jozef Legény | 14.5.2019 o 18:52 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1007x

Podprahová komunikácia je vyskúšaný nástroj propagandy. Čo si treba myslieť o použití slovného spojenia poukazujúceho na titul programového manifestu nacizmu predsedom NR SR pri deklarovaní záujmu o voličov K-ĽSNS v relácii RTVS?

Slovné spojenie "môj boj" (Mein Kampf) v politike, je signál, ktorý nemožno prejsť bez povšimnutia

V nedeľnej relácii RTVS O päť minút dvanásť dňa 5.mája 2019 sa začínalo na tému rozhodnutia NS SR k návrhu na rozpustenie K-ĽSNS. Približne od 00:09:26 záznamu tejto relácie ( https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/14036/186576 )  odzneli tieto slová predsedu Národnej rady Slovenskej republiky a predsedu Slovenskej národnej strany JUDr. Andreja Danka: 

"Ja som sa rozhodol, aj na základe týchto skúseností, že budem oveľa viac oslovovať voličov Kotlebu, ale nie jeho slovníkom ale im vysvetľovať, že Mariána Kotlebu v Rusku je naozaj nikto nedá tému. Kde chce ten človek ísť, keby zastupoval štát? Kto bude hájiť národné záujmy? A politika národná a nacionálna, nedajbože xenofóbna je veľký rozdiel. Tu si ľudia veľmi často mýlia ten národný prístup a Marián Kotleba len podchytil len extrémistickú skupinu ľudí, ktorí chcú zásadnú zmenu. ........... Ale nechcem útočiť do ĽSNS, ja hovorím, že ich voličom musíme vysvetľovať, že sú klamaní, ich voličia sú klamaní. .......... Ale ešte raz, môj boj (00:10:36 záznamu relácie) za .... ešte raz môj boj (00:10:41 záznamu relácie) za veci, ktoré presadzujem, či to bola definícia antisemitizmu, za ktorú som si od týchto ľudí v sále vypočul svoje, či sú to iné veci, ktoré nie sú vždy ľúbivé, ja v tom pokračujem. Ja som veľmi rád že pri slovenskej národnej strave ostáva to gró. A ja považujem tých voličov Mariána Kotlebu len za oklamaných a zmätených ľudí, ktorí proste inklinujú k niečomu. Akonáhle budú oni v osobnom kontakte s týmto človekom a budú vidieť, kde je jeho mentálne nastavenie a kde je jeho hranica pôsobenia v prospech štátu, tak ako som aj včera bol hrdý, že sme vytvorili aj na Bradle my pozícu, kde Marián Kotleba bol s nami dorovnaný, žiadna iná politická strana ani SaS ani OĽaNO včera na Bradle Milana Rastislava Štefánika nebolo, musíme naozaj .. "

Aj v prípade návrhu na rozpustenie K-ĽSNS sa pracovalo s kontextuálnym výkladom niektorých symbolov, ktoré sú považované za odkaz na neblahú éru nacizmu. Pravdu povediac, až do vypuknutia škandálu so šekmi na 1488 EUR bolo toto číslo pre mňa zaujímavé iba tým, že je deliteľné 16, 3 a prvočíslom 31, teda vzhľadom na to, že sa považujem najmä na tému druhej svetovej vojny a politiky tohto obdobia za poučenú osobu, nedá sa o tomto čísle povedať, že by išlo o všeobecne známy symbol. Podstatné na tomto návrhu na rozpustenie politickej strany však je, že právnickým jazykom poukazuje na to, že v politike a politických vyjadreniach záleží aj na kontexte a symboloch, či už skutočných alebo domnelých. Bolo to teda aj o podprahovej komunikácii, ktorá napríklad v reklame sa považuje za špinavú praktiku.

Ja osobne, keď niekto použije výraz "môj boj" tak si takmer vždy spomeniem na Mein Kampf, lebo v tomto prípade sa dá hovoriť o všeobecne známom symbole. Nikdy som ho nečítal, len som o ňom počul a čítal komentáre k nemu a videl zopár dokumentov a takmer v každom dokumente k obdobiu druhej svetovej vojny a histórii nacizmu sa toto dielo spomína. Viem aj, že ho napísal človek, ktorý sa opieral o podporu armádnych kruhov a finančného a priemyselného kapitálu porazeného Nemecka. (Toto pripomínam pre to, že toto bola nevyhnutná podmienka aby sa myšlienky pretavili v činy. A preto nie je niekedy ani podtatné, kto mašíruje po ulici ale kto ho tam poslal a čo tým sleduje.)  Toto dielo bolo na počiatku apokalypsy druhej svetovej vojny. 

Neviem čo všetko učia resp. neučia na právnických fakultách, ale som toho názoru, že pán Danko by si mal pozrieť svoje vystúpenie v relácii RTVS a hlboko sa zamyslieť nad tým, čo hovorí a kam mieri. Môj boj v jeho podaní vyznel totiž tak, že som mal dojem, že K-ĽSNS je len karikatúra toho na čo sa hrá ale to pravé orechové a originál je SNS a boj jej predsedu. Používanie vojenskej terminológie v politike vždy končí katastrofou. A veľmi súhlasím s konštatovaním pána Danka, ktoré tiež odznelo v relácii "Ja nie som politológ." A podľa môjho názoru na to čo predviedol v relácii dodávam: "Ani ekonóm a ani národohodpodár."

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár šéfredaktorky

Nemôžu zo seba vyvrátiť Kočnera ako pokazené jedlo

Kočner nie je fikcia, nie je vymyslená Marvelovská figúrka.

Blcháč zo Smeru: Kočnera poznám ako podnikateľa od nás

Kočner písal nielen o politikoch, tvrdí primátor Liptovského Mikuláša.


Už ste čítali?