Najväčší Slovák za viac ako milión EUR

Autor: Jozef Legény | 13.1.2019 o 23:32 | (upravené 14.1.2019 o 0:51) Karma článku: 1,80 | Prečítané:  668x

Informácia pre hlasujúcich v ankete najväčší Slovák. Prečo je najlepšia voľba Peter SAGAN - protestný hlas a súčasne šanca pre fanúšikov Tourminátora. Mojim najväčším  Slovákom je NEZNÁMY SLOVÁK/SLOVENKA čo zostali na Slovensku.

RTVS kúpila licenciu na program z BBC, aby sa dozvedela, čo vie každý a chce na to minúť viac ako jeden milión EUR.

Je to bradatý vtip o americkom poradcovi, ktorý príde bačovi ponúkať svoje odborné služby, aby mu povedal, čo bača vie a nakoniec si ako odmenu, ktorá bola dohodnutá ako jedna ovca, odnáša bačovho psa  Dunča. Je to o tom, že poradcovia často nerozumejú podstate podniku, ktorému radia. Aj výsledky prvého kola ankety najväčší Slovák sú o tom, že platíme za to, aby sme sa dozvedeli, čo už vieme.  Ak je nejaký prímos tejto ankety, tak je to zistenie, že Slováka chápeme nie cez právo krvi ale skôr cez právo činu a zeme a tak máme medzi najväčšími Slovákmi aj gréckych bratov, rakúsku šľachtičnú, uhorských šľachticov, Američanov, teda osoby, ktoré rozhodne vo svojich dokladoch, ak nejaké mali a hlavne mysliach neuvažovali o sebe ako o Slovákoch. Zásadný problém tejto show vidím v tom, že RTVS ako verejnoprávna a z daní a poplatkov koncesionárov platená inštitúcia nesplnila tú základnú funkciu, ktorú v tomto prípade mala - osvetu už v štádiu vyhlasovania zámeru show. 

Show Najväčší Slovák odhaľuje, prečo je RTVS verejnoprávnym invalidom pokrivkávajúcim za úrovňou verejnoprávnych televízií okolitých krajín. Rada RTVS má dôvod zamyslieť sa. 

Na konci blogu je tabuľka, ktorá je prehľadom o nákupe programov od BBC v rokoch 2012-2018 a pre porovnanie  je na konci tabuľky i pár zmlúv o nákupe programov od iných producentov. V rámci úsilia o hodnotu za peniaze som prepočítal i náklad na 1 hodinu vysielania vrátane repríz. Uvádzam ďalej aj link na zmluvu v Centrálnom registri zmlúv medzi RTVS a fy NUNEZ NFE s.r.o. o produkcii show Najväčší Slovák za 699 900 EUR https://www.crz.gov.sk/index.php?ID=3803561&l=sk . Za licenciu na tento program RTVS zaplatila BBC celkom 43 500 EUR. Najzaujímavejšie na zmluve medzi RTVS a fy NUNEZ NFE s.r.o.je to, že obsahuje ešte záväzok zo strany RTVS služby a ďalšie naturálne plnenia zo strany RTVS pri výrobe programu, ktorých hodnotu som si dovolil odhadnúť najmenej na 100% sumy vyplatenej firme NUNEZ NFE s.r.o. Prečo? Znenie zmluvy jasne poukazuje, že na strane RTVS sa vyžadujú plnenia duplicitné so službami ktoré si účtuje aj dodávateľ. Vzniká teda otázka, či ide o platenie napríklad kameramanov za tú istú prácu dva razy, alebo to v skutočnosti bude iba RTVS. Tých duplicít je veľmi mnoho na to aby to mohla byť iba náhoda. Cena cca 33 000 EUR za 1 hodinu vysielania pri 2 reprízach, teda náklad cca 100 000 EUR za výrobu jednej hodiny programu, ktorý je v podstate dokumentárnym filmom a diskusiou je na zamyslenie. Pri porovnávaní nákladov RTVS na jednu hodinu vysielania licenčného programu, môže prísť mnohým na um myšlienka, či by najlepším riešením finančnej situácie RTVS nebolo to, že by okrem spravodajstva boli ostatné programy len nakupované a v prípade potreby dabované. Ak si naša televízia nevie ani vymyslieť a vo svojej réžii vyprodukovať originálny program, tak je najlepšia cesta kupovať osvedčené a kvalitné originály za rádovo - až stonásobne nižšie ceny, ako je to, čo nazývame Najväčší Slovák.

Peter Sagan ako víťaz ankety, je najlepším dôvodom na to, aby sa Rada RTVS zobudila a začali konať príslušné orgány (parlamentný výbor, NKÚ)

Peter Sagan je pozoruhodný športový zjav, ale pri skutočne objektívnom hodnotení jeho prínosu pre Slovensko je zjavné, že jeho umiestnenie je len znakom toho, že má veľmi konsolidovaný a obetavý fanklub, ktorý mu možno závidieť. Marika Gombitová preukázala nadhľad a múdrosť a zo show odstúpila, asi aj preto, lebo bola súčasťou showbiznisu a má preň cit. Keď ju pán Sagan nenasledoval (jeho PR manažér asi vie prečo), dal aspoň príležitosť spraviť z tejto show to, čo je, teda paródiu na serióznu anketu, teda poriadnu zábavnú show. Pán Sagan je podľa môjho názoru pre túto príležitosť ten pravý showman, na ktorého originálny príchod na pódium pri vyhlasovaní víťazov show sa už vopred teším.

Nota bene:

Ak by šlo naozaj o seriózne hľadanie najväčšieho Slováka, možno by sme zistili, že tým najväčším Slovákom je Neznámy Slovák/Slovenka - človek milión, ktorý tu po celé generácie lopotí a aj keď mohol neutiekol alebo neemigroval, ale zostal tu, lebo verí alebo dúfa, že raz tu bude žiť dôstojne.

Ak sa už rozhodnete obetovať 1 EURO na účasť v tejto show pri nízkej účasti v prvom kole keď 24 000 hlasov znamená, že na prvé miesto mohlo stačiť iba 290 hlasov a na poslednom mieste dostal 100. v poradí nie viac ako 190 hlasov, uvažujte o tom, že vo finálovom kole aj pri dvojnásobnej účasti hlasujúcich bude k víťazstvi stačiť podľa môjho odhadu iba cca 5500 hlasov. Skôr si však myslím, že to bude nižšie číslo, lebo účasť nebude veľmi odlišná od prvého kola. Fanúšikovia pána Sagana, je to Vaša šanca!

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Penta predstavila novú nemocnicu, platby od štátu nemá isté

VšZP neodpovedala priamo, či s nemocnicou uzavrie zmluvu.


Už ste čítali?