Kandidáti na primátora v Bratislave si sami neveria

Autor: Jozef Legény | 11.10.2018 o 9:26 | Karma článku: 1,15 | Prečítané:  346x

Matúš Vallo, Jaroslav Brada, Miroslav Vetrík kandidujú aj za poslancov MsZ za Staré Mesto, Roman Ruhig, Viktor Béreš a Iveta Plšeková kandidujú do MsZ Bratislavy tiež. Heslo "Keď neprší aspoň kvapká" v politickej praxi.

Zdalo by sa, že radšej poslanecký mandát v hrsti ako primátorský stolec na streche. V skutočnosti signál, že kandidovať na primátora je len pomocným prvkom inej volebnej kampane.

Čítanie zoznamu kandidátov za poslancov MsZ Bratislavy je zaujímavý pohľad do systému uvažovania komunálnych politikov. Napríklad Iveta Plšeková mimo kandidatúry na primátorku a poslankyňu MsZ ešte kandiduje aj za poslankyňu miestneho zastupiteľstva MČ Petržalka, Roman Ruhing si tiež priberá aj poslancovanie v MČ Rača. V našich pomeroch si asi predstavujú, že je to prejav trvalého úzkeho spojenia s voličmi, ale za normálnych okolností je to výrazný signál, že kandidatúra na primátora je len barličkou k dosiahnutiu hlavného cieľa - poslaneckého kresla v mestskom zastupiteľstve alebo zastupiteľstve miestnej časti.

Multiposlanec ako poctivá živnosť alebo Majakovského Preschôdzovaní sa zo sovietskych časov preniesli do našej demokracie karpatského typu.

Ak si pozrieme aktuálne MsZ Bratislavy a zastupiteľstvo BSK, 10 poslancov sa vyskytuje v oboch, pán Bajan popri tom stíha aj starostovanie v Petržalke. Tu si možno spomenúť na Majakovského poému Preschôdzovaní, kde reagoval na množstvo grémií a schôdzí v sovietskych časoch. Práca poslanca nie je len účasť na zasadnutiach zastupiteľstva, ale aj práca v komisiách, zastupovanie príslušného orgánu samosprávy vo funkciách,kam ho tento orgán vysiela (správne a dozorné rady podnikov, sociálnych zariadení, škôl  a pod.) Ak sa pozrie každý nezainteresovaný pozorovateľ na objem materiálov napr. na zasadnutie MsZ Bratislavy, musí mu byť zrejmé, že to pri poctivom prístupe zaberie dosť času. Pri komunálnych multiposlancoch je preto zrejmé, že ak majú pri tom ešte napríklad funkciu starostu, primátora alebo nebodaj poslanca NR SR, buď nerobia poriadne nič, alebo v lepšom prípade robia poriadne jednu z nimi zastávaných funkcií a ostané veci robia povrchne, alebo ľudovo povedané to odflinkajú. 

Ak sa má v Bratislave a vôbec v samosprávach niečo naozaj zmeniť, voliči by mali takýchto "všadebolposlancov" poslať na nezaslúžený odpočinok a voliť len tých, čo chcú robiť len jednu vec a poctivo. Ja to rozhodne spravím.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?