Bratislava - verejné obstarávanie ako seriál bez konca

Autor: Jozef Legény | 3.4.2018 o 6:00 | Karma článku: 1,41 | Prečítané:  317x

Hlavné mesto Bratislava druhý raz predĺžilo verejné obstarávanie na letnú a zimnú údržbu komunikácií. Zdá sa, že sa zopakuje príbeh s prednedávnom zrušeným obstarávaním verejného osvetlenia. 

V októbri tohto roku končí zmluva na letnú a zimnú údržbu komunikácií v hlavnom meste Bratislava. Aj bežný občan a návštevník Bratislavy sa mohol počas posledných rokov na vlastných nohách, pľúcach a niekedy aj zlomeninách presvedčiť, že niekde sa asi stala pri obstarávaní tejto služby chyba. Pre mňa zimná sezóna vždy znamenala, že bez ohľadu na to, či som mal oblek alebo rifle som si navliekol na niekoľko mesiacov na vonkajšie presuny baganče určené do prostredia s nebezpečenstvom šmyku a s prítomnosťou agresívnych chemikálií. Túto potrebu zrejme pochopili aj výrobcovia pracovnej obuvi, lebo ma príjemne prekvapili ponukou bagančí s celkom estetickým dizajnom. Na jar treba výstroj bratislavského občana doplniť ešte o rúšku z operácie Púštna búrka, aspoň pokiaľ dažde nezmyjú prach zo zimných posypov. Bolo preto prirodzené, že sa o tomto probléme na mestských zastupiteľstvách diskutovalo. 

Magistrát začiatkom februára vyhlásil verejné obstarávanie na letnú a zimnú údržbu komunikácií na obdobie 4 rokov. Primátor Nesrovnal súčasne hovorí, že ide preštudovať možnosť a takmer určite založiť vlastnú firmu na takéto činnosti. Sú advokátske kancelárie, čo ponúkajú založenie firmy do 3 dní. Preto je zarážajúce, že niekoľkostohlavový magistrát si netrúfa dať dohromady firmu na zjavne prosperujúci biznis za trištvrte roka a chce sa tomuto problému venovať v budúcich štyroch rokoch. 

Už druhé predĺženie termínu na predkladanie ponúk a jeho presunutie z 15.3. na 4.4. a teraz na 16.4. vrátane zdôvodnenia potrebným časom na odpovede na otázky uchádzačov a vytvorenie času na reakcie uchádzačov začínajú veľmi pripomínať príbeh verejného osvetlenia, kde sa súťaž predlžovala 7 razy a potom bola zrušená. Aj v prípade tejto súťaže vyvoláva problémy najmä spôsob podania informácií o predmete súťaže, kde pri podrobnejšej analýze sa pýtate, kde je ten niekoľko desiatok centimetrov dlhý úsek cesty z niekoľkostokilometrovej siete, ktorý má byť udržovaný raz denne a kde je ten fliačik zastávky MHD, kde sa zmestí ledva jeden človek, ktorý je čistený trikrát denne. Je preto pochopiteľné, že profesionáli, ktorí chcú súťažiť o túto zákazku sa pýtajú na ešte zaujímavejšie a technickejšie veci, ktoré v súťažných podkladoch nenachádzajú, hoci by ich tam očakávali. Takže zostáva položiť tú poslednú a takmer tradičnú otázku:

Čo spraví Úrad pre verejné obstarávanie, aby verejné obstarávanie organizované hlavným mestom Bratislava sa dostalo aspoň na úroveň Banskej Štiavnice, kde súťaž na verejné osvetlenie bola úspešne ukončená za 4 mesiace a automobil na zimnú údržbu obstarali za 2 mesiace? Poslanci Mrva a Štasselová už pripravujú vo veci letnej a zimnej údržby podanie na ÚVO, takže dúfam na ÚVO dostanú aj na papieri informáciu, že tu máme problém a že by nebolo od veci sa na to pozrieť.

Poznámka:

Toto prirovnanie k Banskej Štiavnici je vyvolané poznámkou poslanca Chrena na poslednom marcovom MsZ BA o Štiavničanoch, čo nemajú zrejme radi Bratislavčanov. Bolo by však dobré, aby sa pán poslanec započúval do rečí od účastníkov bratislavských mestských zastupiteľstiev, kde boj proti Paštekárom je hlavný znak bratislavského lokálpatriotizmu a pomyslený zdroj hlasov v budúcich voľbách. Štiavničania na rozdiel od Bratislavčanov sa o svoje mesto starajú nielen v nedeľu ale aj cez týždeň samy, Bratislava by bez Paštekárov nebola zametená, nechodila by MHD, nemal by kto obsluhovať v obchodoch a ani reštauráciách a nemal by ani kto vyniesť bažanta od lôžka pacienta na Kramároch. Tak je to, pán Chren a bratislavskí lokálpatrioti. Štiavničania sa bez Vás zaobídu a preto Vás nemusia mať radi. Bratislavčania sa však bez Paštekárov nezaobídu a preto miesto vyháňania z parkovísk by sa ich problém s dopravou do služieb pre Bratislavu a dôstojný život pre prácu v Bratislave mal stať aj problémom pre bratislavské MsZ.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Hamšík vypadol z Ancelottiho zostavy, o odchode neuvažuje

Nerozumiem, odkiaľ tieto správy pochádzajú, odbil tvrdenia agent Petráš.

Blog Radovana Bránika

Synovia Detvy, Bytes a ďalší z kola von

Ľudia z pozadia firmy BYTES sa v obave z negatívnej publicity ozvali.


Už ste čítali?