Sabotáž zastupiteľskej demokracie nie je metóda budovania SMART Bratislavy

Autor: Jozef Legény | 12.2.2018 o 23:33 | (upravené 12.2.2018 o 23:54) Karma článku: 2,45 | Prečítané:  545x

V pondelok 12.februára predčasne skončilo MsZ Bratislavy. Mestské zastupiteľstvá Bratislavy sa premenili na galimatiáš nedokončených dielov seriálu vysielaných v prehádzanom poradí. 

Predmetom mimoriadneho rokovania MsZ mala byť kontrola zimnej údržby mesta a jej výsledky. Na základe z poslaneckej iniciatívy vykonaných kontrol sa podľa názoru poslancov podarilo preukázať, že dodávateľská firma si zjavne neplní svoje povinnosti. Urgentnosť problému umocňuje fakt, že mesto vypísalo verejnú súťaž na letnú a zimnú údržbu, ktorá, ako sa už stalo v posledných mesiacoch zvykom, je aj podľa môjho názoru zjavne na niekoho našitá, predražená, súťažné podklady, najmä výkaz-výmer, teda zoznam objednávaných výkonov, sú výstrelkom z neborákov, ktorí by sa náhodou chceli prihlásiť do súťaže a nemajú tie reálne čísla z predošlej praxe.

Po mierne oneskorenom začiatku, po necelých 80 minútach rokovania, z ktorých viac ako 20 minút zabrala prezentácia na tému "vysokokvalitné" riadenie a kontrola zimnej údržby zo strany magistrátu, vyhlásil primátor pred 18:00 polhodinovú prestávku aby si mohol odskočiť predniesť otvárací prejav na nejakú akciu. 18:36 doslova nabehol a dal spraviť prezenčmé hlasovanie, šprintujúci poslanci nedošprintovali (mimochodom, nebol dôvod na hlasovanie, lebo práve prebiehala diskusia) a stihlo sa ich zaprezentovať iba 18 alebo 19 (pravdu povediac, vtedy som tomu faktu neprikladal žiadnu dôležitosť tak som si počet nepoznačil). Dal ďalšiu prestávku 15 minút, po jej uplynutí prišiel zrýchleným presunom niekedy okolo 18:50-18:55, opäť vyskúšal poslancov zo šprintu - treba povedať že sa zlepšili - 22 sa stihlo zaprezentovať. Ten dvadsiatytretí chýbajúci na uznášaniaschopnosť by pri dobrom vedení napríklad od Sagana, zrejme zvládol hodenie sa spolu s kartou do hlasovacieho zariadenia, lebo mu chýbal asi meter, ale mal smolu, nestihol to a zastupiteľstvo bolo prerušené na neurčito. Zase tých vrtákov poslancov dostali! Tvorivosť a studnica nápadov, ako odhlasovať na zastupiteľstve len tie body, čo potrebujú a zmietnuť z programu alebo zablokovať body programu, čo nejdú do karát pánu primátorovi je takmer nevyčerpateľná. Kladiem si však otázku a dávam na zamyslenie všetkým občanom: "To ste chceli, keď ste ho volili? Myslíte si, že takýmto spôsobom sa Bratislava posunie dopredu? Možno takýmto spôsobom realizovať vôľu občanov, ktorí ho za primátora síce nevolili, ale na prenesenie ich vôle do činnosti vedenia Bratislavy si zvolili a k tomu slúži práve mestské zastupiteľstvo?" 

Kladiem preto otázku, ktorú som nemohol položiť na mestskom zastupiteľstve "Koľko paralelných Bratisláv existuje? Podľa posledných materiálov zverejnených k zimnej údržbe by podľa môjho presvedčenia mali existovať aspoň tri, ale so spoločným magistrátom.

Chcel som ako občan vystúpiť s nasledovným problémom, ktorý vyvolala správa kontrolóra o kontrole zimnej údržby prednesená na tomto zastupiteľstve, materiál - analýza variantov zabezpečenia zimnej a letnej údržby - vzatý na vedomie zastupiteľstvom na konci roku 2017, ktorého záverom je, že sa neoplatí mestu zriadiť si vlastný podnik zabezpečujúci letnú a zimnú údržbu komunikácií a súťažné podklady súťaže na túto údržbu vyhlásenej magistrátom pred niekoľkými dňami na 4 roky, pričom predpokladaná ročná cena je aj s DPH cca 12 mil. EUR. V zásade totiž platí, že len jeden z týchto dokumentov môže byť podľa môjho presvedčenia a výpočtov pravdivý. Tak som sa chcel spýtať, že ktorý. Lebo ak je pravdou správa kontrolóra o zimnej údržbe 2017/2018 najmä čo sa týka plochy a druhov plôch, ktoré sa udržujú, tak potom súťažné podklady počítajú s nejakým iným mestom. A pre iné mesto bola spracovaná i štúdia. Pretože čísla v týchto správach hovoria vždy o nejakom inom meste buď s inou veľkosťou alebo iným spôsobom údržby. Tu dávam do pozornosti najmä Úradu pre verejné obstarávanie fakt, že požiadavky na rozsah prác uvádzané v súťažných podkladoch by mali byť realistické a v prípade, že sa oproti súčasnému stavu výrazne niečo mení, mali by byť súťažiaci na to upozornení. Súťažné podklady hovoria podľa môjho názoru o excesívnych frekvenciách údržby najmä plôch námestí a chodníkov oproti súčasnému stavu. Ja bývam na Heydukovej ulici a niekoľko rokov som skúmal na niekoľkých vzorkoch vplyv mestskej klímy na rozpad plastového kelímku. Študijný materiál v čase jeho vzniku zabezpečovali zo slobodou lúčiaci sa drinkturisti z Británie.  Môj výskum prerušilo až položenie nového asfaltu. Teda systém údržby, ktorý sa podobá čisteniu okna rozbitím starej výplne a jeho znovuzasklením, realizovaný na tejto ulici sa výrazne líši na požiadavky  ručného alebo mechanického čistenia niekoľkokrát týždenne.

Pod oknami Primaciálneho paláca sa musí aspoň zo stoviek hrdiel ozvať : "My sme Bratislava pán primátor! Poslanci sú my, Bratislavčania!", aby sa z Bratislavy nestalo draho ufúľané neosvetlené mesto

Je škoda a možno nie náhoda, že prenos a obrazový záznam diskusie a priebehu zastupiteľstva nebol zabezpečený, takže len tých pár občanov a novinárov, čo sme tam sedeli sme videli a môžeme dosvedčiť ako tretia strana, čo sa tam dialo. Podľa môjho názoru sme boli svedkami atentátu na zastupiteľskú demokraciu. Ale na druhej strane má to výhodu. O 20 rokov pri oslavách výročia vzniku Bratislavského mestského bantustanu budem jedným z mála pamätníkov, takže si možno prilepším k dôchodku požadovaním honorárov za vystúpenia na besedách. Ak sa tomuto čoraz reálnejšie sa črtajúcemu scénaru chcú občania vyhnúť, myslím si, že by sa už počas budúceho mestského zastupiteľstva mali zhromaždiť okolo Primaciálneho paláca a zakričať tak, aby to bolo počuť aj v Zrkadlovej sieni: "My sme Bratislava pán primátor! Poslanci sú my, Bratislavčania!"

Kto je Bratislava vo voľbách  2014?

Primátor Ivo Nesrovnal                  :          45 poslancov MsZ

50 663 hlasov                              :             177 672 hlasov

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Mayová zažila historickú prehru. Čo bude ďalej s brexitom?

O Mayovej vláde rozhodnú poslanci v stredu.

Komentár Petra Schutza

Poslanci vrhli Britániu do najhlbšej krízy v moderných dejinách

Európu vrhli do stavu najvyššej neistoty.

Dobré ráno

Dobré ráno: Liberáli vs. Konzervatívci, Poľsko je rozdelená krajina

Ako sa za posledné roky zmenilo Poľsko.


Už ste čítali?