Kde je v Bratislave 68 cm cesty, čo sa čistí každý deň a 0,2 m2 zastávky čistenej 3xdenne?

Autor: Jozef Legény | 8.2.2018 o 1:57 | (upravené 8.2.2018 o 7:21) Karma článku: 4,39 | Prečítané:  1456x

Tajomstvo drahej údržby odhalené. Meranie výkonov predražuje údržbu komunikácií v BA, ale poskytuje možnosť zostaviť najpresnejšie súťažné podklady na svete. SMART zametanie sa zrodilo v Bratislave! Bratislava je konečne svetová!

Bratislava vyhlásila súťaž na 4 roky na predmet zákazky "Letná údržba komunikácií, údržba dopravnej zelene, zimná údržba komunikácií a nakladanie s odpadmi na území hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy" s predpokladanou hodnotou  42 900 990,00 EUR bez DPH  čo predstavuje s DPH cca 12,9 mil.EUR ročne. Nečinnosť Úradu pre verejné obstarávanie vo veľkej súťaži na verejné osvetlenie priniesla svoje otrávené ovocie v podobe výkazu- výmeru, ktorý po preložení do pochopiteľných čísel (teda po prepočítaní, koľko metrov cesty, m2 chodníka atď.  sa teda bude udržiavať denne,  3 razy denne  alebo 2 razy mesačne), žiada nacenenie nasledovných úkonov:

Položka 4   strojové čistenie komunikácií 7x týždenne                 pre 0,68 m slovom 68 cm komunikácie

Teda počas 4 rokov celkom 4x365 krát, teda 1460 krát treba vyčistiť 0,68 m komunikácie čo dá výsledných 1000 m uvedených vo výkaze výmer. Takýmto postupom som dospeli k číslam uvádzaným nižšie.

Položka 8   ručné čistenie komunikácií - 2x mesačne (chodníky, lávky, schody, parkoviská)   pre 10,4 m2 plochy chodníka, lávky, schodov a parkovísk

Položka 13 ručné čistenie komunikácií - 1x týždenne (zastávky)         pre 4,8 m2 zastávky

Položka 14 ručné čistenie komunikácií - 3x týždenne (zastávky)         pre 1,6 m2 zastávky

Položka 17 ručné čistenie komunikácií - 3x denne (zastávky)              pre 0,2 m2 zastávky

Domnievam sa, že v tomto prípade 0,2 m2 zastávky ide pravdepodovne o priestor, na zastávkach na Hodžovom námestí, kde by mohol stáť pán prezident Kiska, keď mu ujde prezidentská limuzína a bude musieť mhdéčkou chytiť lietadlo. Asi by bolo treba tento priestor vhodne fatebne odlíšiť od priestorov čistených v inej frekvencii. Pre verejnú kontrolu by nebolo od veci aplikovať v rámci SMART riešenia na takýchto zastávkach elektronický ukazovateľ vykonania upratovania zabezpečený elektronickým podpisom príslušného zodpovedného upratovača.

Podľa výkazu-výmer by mali mať bratislavské zastávky cca 11300 m2. Ak je teda v Bratislave cca 1240 zastávok, tak má jedna zastávka plochu 9,1 m2, ak teda nástupný ostrov na Námestí SNP zodpovedá dĺžke nových bratislavských električiek,má dĺžku aspoň 33 m, čo pri jeho šírke okolo 1 metra znamená, že len táto zastávka predstavuje viac ako 3 priemerné zastávky podľa výkazu-výmeru, ktorý je v súťažných podkladoch. Vyučujúcim matematiky navrhujem praktickú úlohu pre žiakov, a to o koľko metrov sa skrátia trolejbusové a autobusové zastávky, ak električkové sú tri krát dlhšie ako priemer. A potom zostáva už len ďalšia zábavná úloha a to vypočítať, koľkokrát bude musieť šofér kĺbového autobusu postupne posúvať autobus pri zastávke a postupne otvárať dvere, aby všetci cestujúci mohli z neho vystúpiť a doň nastúpiť na ploche označenej ako zastávka.

Podľa položky 7 máme v Bratislave 3,65 hektára chodníkov, námestí a peších zón, ktoré sa zrejme aj v súčasnosti ručne čistia 3 x denne, 590 km ciest ktoré sú kropené v šírke 2,5 m celoročne 3 krát týždenne a 90 km, ktorým sa blahorodenia kropenia dostáva 5 krát týždenne. Podľa môjho názoru už nikto, kto je pri zmysloch nemôže uveriť, že tento výkaz výmer nerobila partia "humoristov", ktorí už nevedia akým spôsobom vyjadriť svoju nadradenosť nad obyčajnými poslancami a občanmi Bratislavy, nad Úradom pre verejné obstarávanie a nad všetkým tým podľa nich pohŕdnia hodným cirkusom, ktorý my obyčajní ľudia nazývame právnym poriadkom Slovenskej republiky a ktorého dodržiavanie pokladáme za našu povinnosť. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Noční vlci: nielen motorkári, ale aj Putinovi žoldnieri

Gang ruských motorkárov je prepojený na Kremeľ, v Európe môže šíriť nielen propagandu.

ŠPORT

Sagan vie, že vyhrá. Len musím prísť do Paríža, hovorí

Slovák má na čele bodovacej súťaže už prakticky nedostižný náskok.

PRIMÁR

Ako dlho zostane nikotín v tele po poslednej cigarete?

Kedy sa nikotín odbúra z krvi a komu to trvá najdlhšie.


Už ste čítali?