Aj vy priplácate susedovi za jeho teplú vodu a jeho prekúrený byt a neviete o tom?

Autor: Jozef Legény | 27.1.2018 o 21:39 | Karma článku: 10,42 | Prečítané:  4591x

Aktuálna Vyhláška 240/2016 Z.z. MH SR o rozpočítavaní nákladov na teplo a TÚV podporuje plytvanie. Jej aplikácia v zateplených domoch a v domoch s bytovými odovzdávacími stanicami bude nočnou morou ich obyvateľov.

V posledných rokoch sa čoraz častejšie stretávam s doslova nezmyselnými výsledkami snáh o energetickú efektívnosť a tzv. "spravodlivosť" pri rozdeľovaní nákladov na vykurovanie v budovách zásobovaných z centrálnych zdrojov tepla (CZT).

Najaktuálnejší je prípad bytového domu, kde v rámci modernizácie prešli na dodávku tepla a teplej vody cez tzv. bytové odovzdávacie stanice (BOS - ide o technické zariadenie, ktoré umožňuje individuálne vykurovanie bytu v systéme CZT a nastavovanie jeho parametrov. Je to veľmi presadzovaný systém v novostavbách kvôli užívateľskému komfortu). Jeden byt nebol na CZT pripojený, riešila sa otázka jeho znovupripojenia. Zaujala ma reakcia obyvateľa domu i predstaviteľky spoločenstva, ktorí spontánne hovorili o zvýšených nákladoch na teplo. Vtedy som pochopil, že niečo nie je v poriadku. Keď som sa pozrel na vyúčtovanie tepla od správcu, tak som na moje veľké prekvapenie zistil, že pri fakturácii až 60 % z celkovej fakturovanej sumy bolo odvodených od plochy bytu vrátane 60% z celkového tepla spotrebovaného na ohrev vody v dome, čo je nezmysel.  Bytové odovzdávacie stanice totiž merajú reálnu spotrebu bytu v kWh spolu za teplo na vykurovanie i prípravu TÚV. 

Už dávnejšie som si uvedomoval, že celý boj proti "tepelným príživníkom", ktorí sa nechajú vykurovať okolitými bytmi je skôr nástroj, ako odpútať pozornosť od podstatnejších problémov centrálneho zásobovania teplom, ale v prípade prechodu na modernejší systém zásobovania teplom cez BOS, je takýto druh rozpočítavania doslova podporou pre tých, čo energiami plytvajú a základom pre permanentné susedské spory.

Najlepšie je to preukázať na príklade. Na základe reálnych údajov som vytvoril hypotetický dom so šiestimi bytmi po 100 m2, pričom dva byty boli spojené do jedného. Predstavte si to napríklad ako dvojposchodovú bytovku s dvomi vchodmi, akú Lesy SR štandardne stavali pre svojich zamestnacov. Takéto bytovky sú roztrúsené po celom Slovensku. Pre príklad byty spotrebovali na vykurovanie a prípravu TÚV určitý počet jednotiek energie, ktorých cena je 1 zlatý za jednotku. (Je to kvôli tomu, aby sa čitatelia nestratili v komplikovaných prevodoch EUR a kWh a zložitých číslach). Celkom dom spotreboval 10 000 energetických jednotiek za 10 000 zlatých, ktoré som potom rozpočítal podľa platných pravidiel pre prípad, že spotreba tepla na vykurovanie bola meraná pomerovými meračmi a spotreba tepla na prípravu TÚV výpočtom podľa spotrebovanej studenej vody na jej prípravu. Druhý prípad je prípad, že spotreba bola meraná pred vstupom do bytu cestou BOS. A oba tieto prípady porovnávam s hypotézou, že jediným pravidlom je: "Zaplať podľa tvojej skutočne nameranej spotreby!"

V strednom stĺpci (Skutočné náklady podľa ....) je uvedená platba, ak by každý zaplatil to, čo mu bolo namerané. 

V stĺpci naľavo od neho (Spolu platba za vykurovanie a TV...) sú platby, keď sa uplatní rozpočítavanie tepla na vykurovanie 60% podľa vykurovanej plochy a 40% podľa skutočne nameranej spotreby. Náklady na prípravu TÚV každý byt znáša v planej výške. Aký je výsledok? Všetci sa vďaka tomuto prístupu skladajú na rodinu, ktorej členovia si dávajú horúci vaňový kúpeľ každý deň, teplotu v miestnosti regulujú otváraním okien a chodia po byte polonahí.

Ak by sa v tomto dome rozhodli, že ich problém vyriešia bytové odovzdávacie stanice, tak by výsledok bol taký, ako je v stĺpci úplne napravo (Platby v prípade ....Platba spolu). Vychádzal som pritom presne z princípov, ktoré boli uplatnené v dome s BOS, ktorý bol podnetom pre tento článok. Výsledok by si najviac pochvaľovala už predtým dotovaná havajská rodinka, lebo by ušetrila ďalších 400 zlatých, teda oproti reálnemu nákladu 3000 zlatých by ušetrila až 800 zlatých. Ďalším víťazom by bola rodina, ktorá zabezpečuje pranie pre celý klan, lebo by sa z darcov stali prijímateľom pomoci od susedov vo výške 350 zlatých. A potom tu už máme len jedného málo porazeného a dvoch doslova odratých z kože, čo to musia všetko zaplatiť. Najhoršie dopadol byt, kde sa snažili šetriť, lebo jeho majitelia zaplatia navyše 460 zlatých, čo je naviac o 51% oproti ich skutočnej spotrebe. 

URSO a ani SZVT problém nebudú chcieť riešiť

Podľa mojich skúseností Úrad pre reguláciu sieťových odvetví a ani Slovenský zväz výrobcov tepla tento problém v rámci revízie vyhlášok nebudú riešiť, vyhovoria sa na Ministerstvo hospodárstva, ktoré si vzalo kompetenciu v tejto oblasti. Nedá sa ani očakávať, že by na MH SR zatlačili. Rímske "Rozdeľ a panuj!" je pre zachovanie súčasných systémov centrálneho zásobovania základným princípom ich obhajoby, lebo len vďaka množstvu zainteresovaných sa zatiaľ nedarí vytvoriť platformu, ktorá by donútila centrálnych dodávateľov tepla správať sa tak, že ich zisk bude primeraný ich pridanej hodnote pre zákazníka a nie rentou za ich zákonom chránený monopol. Bude zaujímavé sledovať správanie sa iných zainteresovaných organizácií. Ukáže sa, kto za koho kope, ale spotrebitelia to budú iba v prípade zázraku.

Koeficienty za znevýhodnenú polohu bytu áno, ale len na základe energetického auditu

Prvé čo kritikov tohto blogu napadne je, že mi budú vyčítať, že som nezobral do úvahy koeficienty za znevýhodnenú polohu bytu v budove. Predstavte si, že by tento koeficient prináležal bytu s havajským osadenstvom a práčke pre klan. Bez matematického dokazovania, logickým postupom zistíte, že uplatnenie koeficientov by ešte prehĺbilo spoluúčasť susedov na ich plytvaní. V prípade, že by sa to týkalo bytov s priemernou spotrebou, došlo by len k miernemu zníženiu ich spoluúčasti na nákladoch plytvajúcich. Ak by korekčný koeficient pripadol na šetriace domácnosti, naopak by sa zvýšila ich účasť na platbe za druhých. Preto treba konštatovať, že dnešný systém koeficientov skôr podporuje plytvanie ako zabraňuje priživovaniu sa na druhých. Okrem toho sa tieto koeficienty už roky nezmenili a vôbec neodrážajú dynamiku prestupu tepla v zateplených objektoch. Nakoniec najpodstatnejšia námietka: Keďže o koeficientoch sa hlasuje na schôdzi spoločenstva, je to v prípade mojej hypotetickej bytovky hlasovanie 4 bytov, ktoré chcú znížiť svoje náklady proti dvom, ktoré to zaplatia. Výsledkom je, že u týchto 2 bytov je tretina z toho čo zaplatia príspevok na spotrebu susedov. Preto najlepším spôsobom, ako podporiť energetickú efektívnosť je zrušiť všetky koeficienty. Fixnú zložku nákladov na kúrenie rozdeľovať podľa vykurovanej plochy, lebo je to spoluúčasť na nákladoch na systém a má to presne ten istý charakter ako príspevok do fondu opráv. Náklady na variabilnú zložku, teda energie, deliť výhradne podľa nameraných hodnôt bez korekcií. Korekcie pripustiť jedine v prípade preukázania ich opodstatnenosti energetickým auditom. a riešiť ich vo fixnej zložke, lebo žiadny audit nie je schopný zobrať trvalo do úvahy správanie sa užívateľa dotknutého bytu.   

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Noční vlci: nielen motorkári, ale aj Putinovi žoldnieri

Gang ruských motorkárov je prepojený na Kremeľ, v Európe môže šíriť nielen propagandu.

ŠPORT

Sagan vie, že vyhrá. Len musím prísť do Paríža, hovorí

Slovák má na čele bodovacej súťaže už prakticky nedostižný náskok.

PRIMÁR

Ako dlho zostane nikotín v tele po poslednej cigarete?

Kedy sa nikotín odbúra z krvi a komu to trvá najdlhšie.


Už ste čítali?