Prvých 100 dní je nedôležitých, alebo moja vízia Macron 2022

Autor: Jozef Legény | 6.5.2017 o 18:45 | (upravené 7.5.2017 o 0:39) Karma článku: 4,53 | Prečítané:  334x

Na SME sa objavili katastrofické scénare prvých 100 dní vlády Marine Le Penovej a éloges (chválospevy) na vládu prvých 100 dní pána Macrona. Slovenské príslovie hovorí, že "Bič na konci plieska". Tak sa na ten koniec pozrime.

Pre pripomenutie, niekoľko opatrení z volebného programu kandidáta Emanuela Macrona, ktoré sa bezprostredne dotýkajú aj Slovenska:

Nous nous battrons contre les abus liés au travail détaché. Nous devrons limiter à un an la durée autorisée de séjour d’un travailleur détaché dans notre pays et redéfinir au niveau européen les règles du détachement pour mettre fin à toutes les formes de concurrence sociale déloyale

Budeme bojovať proti zneužívaniu práce vyslaných pracovníkov (teda napr. slovenských murárov na stavbách slovenských firiem vo Francúzsku pozn. autora). Obmedzíme na jeden rok povolený pobyt vyslaného pracovníka v našej krajine a redefinujeme na európskej úrovni pravidlá vysielania aby sme znemožnili všetky formy neférovej sociálnej súťaže.

Nous construirons une Europe qui développe nos emplois et notre économie . Pour pouvoir investir beaucoup plus qu’aujourd’hui, nous voulons un budget de la zone euro voté par un Parlement de la zone euro et exécuté par un ministre de l’Économie et des Finances de la zone euro.

Budeme budovať Európu, ktorá bude rozvíjať náš pracovný trh a našu ekonomiku (zdá sa že v tejto dikcii je skryté, že Európa je Francúzsko, teda žiadna zmienka o nás Slovensku pozn. autora). Aby sme mohli investovať viac ako dnes, chceme rozpočet eurozóny odsúhlasený Parlamentom eurozóny a vykonávaný (doručovaný, ako to obľubuje minister Kažimír od anglicizmu delivery pozn. autora) ministrom hospodárstva a financií eurozóny.

Nous construirons une Europe qui nous protège. Nous proposerons avec l’Allemagne une Europe de la défense associant les pays volontaires, en créant un Fonds européen de défense qui financera des équipements militaires communs (comme les drones européens) et un Quartier Général européen permanent.

Vybudujeme Európu, ktorá nás chráni. Spolu s Nemeckom navrhneme Európsku obranu, ktorá združí krajiny na báze dobrovoľnosti tak, že sa vytvorí Európsky obranný fond ktorý bude financovať spoločné vojenské systému (ako napríklad európske drony) a stály Európsky generálny štáb. 

Nous créerons un marché unique de l’énergie en Europe. Nous fixerons un prix plancher du carbone dans les pays de l’Union.

Vytvoríme jednotný trh energií v Európe. Stanovíme minimálnu cenu emisií CO2 pre krajiny EÚ.

Nous donnerons la parole au peuple. Nous proposerons des conventions citoyennes dans toute l’Europe dès la fin de l’année 2017 pour redonner un sens au projet européen. Ces conventions aboutiront à un projet qui sera ensuite adopté par tous les pays qui le souhaitent. Aucun État membre n’aura le pouvoir de bloquer cette nouvelle étape.

Dáme slovo ľudu. Od konca roku 2017 budeme navrhovať usporiadanie "občianskych konvetov" po celej Európe pre obnovenie zmyslu európskeho projektu. Tieto konventy vyústia nakoniec do projektu, ktorý bude prijatý všetkými krajinami, ktoré si to želajú. Žiadny členský štát EÚ nebude mať možnosť blokovať túto novú etapu vývoja EÚ.

"občiansky konvent" - zhromaždenie občanov vybraných (nie volených vo všeobecnom a rovnom hlasovaní) podľa určitých kritérií (zástupcovia nevládnych organizácií, inštitúcií a pod.), ktoré formuluje určitý dokument - projekt. Príkladom takéhoto konventu je zhromaždenie, ktoré pod vedením Valérie Gisgard d´Estaing - bývalého francúzskeho prezidenta vypracovalo Európsku ústavu, ktorá neprešla refrerendom vo Francúzsku a Írsku a potom to bolo obídené Lisabonskou zmluvou. 

Okrem týchto opatrení jeho program obsahuje množstvo ďalších, ktoré jednoznačne zvyšujú výdavky štátneho rozpočtu, teda pri neustálej strate schopnosti Francúzska produkovať hodnoty vďaka neustálemu zasahovaniu štátu do podnikania a zhoršovaniu podnikateľského prostredia a sociálnym opatreniam podporujúcim zneužívanie a priživovanie sa na systéme, táto cesta bude viesť cez ďalšie zadlžovanie sa krajiny.

Teda ak prvé z horeuvedených opatrení vyženie časť slovenských zamestnancov pracujúcich vo Francúzsku pre Slovenské ale aj iné európske firmy z Francúzska, druhé opatrenie bude znamenať, ak si naša politická reprezentácia bude liečiť komplexy európskych politických vidiečanov pchaním sa do exkluzívnych klubov bohatých, že sa pracujúci slovenský ľud bude podieľať nielen financovaní slovenskej korupcie ale aj na francúzskom žití nad pomery, čo zase len bude znamenať, že na verejné služby bude ešte menej peňazí. Európska obrana je o tom istom, dať si zaplatiť ochranu vlastných hraníc z cudzích peňazí. Minimálna cena CO2 emisií znamená, že si naše teplárne nebudú môcť kúpiť lacné emisie mimo EÚ, ale budú si ich musieť kúpiť za minimálnu cenu stanovenú politicky, teda vysoko. Takže slovenské domácnosti pocítia plnenie francúzskeho politického programu vo faktúrach za teplo a elektrinu. To samozrejme platí aj pre priemysel, výrobu elektrickej energie, chemický priemysel atď. A to najlepšie nakoniec. Občianske konventy a výsledky ich práce nie je na konci nič iné ako dvojrýchlostná Európa, jedna tá bohatá integrovaná a tá druhá satelitná s veľa obmedzeniami a príkazmi a malými právami ovplyvniť vývoj. Druhou, veľmi nepríjemnou stránkou občianskych konventov je to, že ich kreácia a pôsobenie je obídením demokratickej voľby jej nahradením menovanými (nevolenými) zastupcami záujmových skupín, čo veľmi zaváňa korporativizmom, ktorého duchovným otcom bol Benito Mussolini.

Chce niekto tvrdiť, že toto je cesta k riešeniu problémov? Nebudem sa zaoberať podrobným zdôvodňovaním chybnosti takéhoto prístupu. Stačí hádam povedať, že toto je politika, ktorá bude a je len kozmetickou úpravou tých, ktoré nás dostali tam kde sme dnes - ku Brexitu, migračnej kríze a zbankrotovanému Grécku a vo Francúzsku k masovej nezamestnanosti mladých, sídliskám kde neplatia zákony, bezdomovcom aj v najluxusmnejších štvrtiach a vidieku, kde ľudia stratili nádej. To je živná pôda pre všeobecné odmietanie inštitúcií, utiekanie sa k spasiteľom zľava i sprava, viere v univerzálny príjem a iné ekonomické nezmysly. 

Voľba pani Le Penovej by bola z hľadiska európskeho konská kúra (remède de cheval), ktorá, ak by pri Európe stáli všetky božstvá a nerozpadla sa a pri Francúzoch aj všetci galskí druidi síce Francúzsku nepomôže, ale možno aspoň by trochu preliečila Európsku úniu a jej štruktúry. Voľba pána Macrona je však s ohľadom na jeho volebný program ako celok nová droga pre závisláka, ktorý pevne verí, že zajtra bude lepšie. Dovolím si teda dnes prorokovať pri zobraní všetkých okolností do úvahy že zajtrajší víťaz Macron 2022 bude pri dodržaní všetkých svojich sľubov v histórii Francúzska zapísaný ako ten, kto odovzdá kľúče od Elyzejského paláca v poradí podľa vyššej pravdepodobnosti buď francúzskemu klonu Hugo Cháveza alebo originálu alebo klonu pani Le Penovej. Čo sa týka Európskej únie, s vysokou pravdepodobnosťou to bude Rozhádaná Únia 2022, ktorá bude študovať rozpad Československa, aby našla odpoveď na to, ako ďalej. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Noční vlci: nielen motorkári, ale aj Putinovi žoldnieri

Gang ruských motorkárov je prepojený na Kremeľ, v Európe môže šíriť nielen propagandu.

ŠPORT

Sagan vie, že vyhrá. Len musím prísť do Paríža, hovorí

Slovák má na čele bodovacej súťaže už prakticky nedostižný náskok.

PRIMÁR

Ako dlho zostane nikotín v tele po poslednej cigarete?

Kedy sa nikotín odbúra z krvi a komu to trvá najdlhšie.


Už ste čítali?